Święto Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc

Wielkanoc pisanki zdjęcie

WIELKANOC – Święto Zmartwychwstania Pańskiego

Wielkanoc to najważniejsze oraz jednocześnie najstarsze święto katolickie upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie.

Wielkanoc jest świętem ruchomym i może wypaść w dniu pomiędzy dwudziestym drugim 03, a dwudziestym piątym 04.
Okres przed Niedzielę Wielkanocną to czas Wielkiego Postu.
Wielki Post to czas pokutny, który ma przygotować chrześcijanina do przeżywania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczęcie Wielkiego Postu przypada na Środę Popielcową i jest kontynuowane przez 46 dni kalendarzowych (40 dni bez niedziel), aż do Wielkiego Czwartku.
Wielka Niedziela corocznie obchodzona jest w niedzielę. Pomimo, że w kościołach chrześcijańskich każda niedziela jest dniem świętym, upamiętniającym zmartwychwstanie Chrystusa, to właśnie ta niedziela, Wielkanocna uznawana jest za najważniejszą.

kartki świąteczne dla firm

7 dni poprzedzający Niedzielę Wielkanocną to tak zwany Wielki Tydzień, w którym chrześcijanie wspominają najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia.
3 najważniejsze dni poprzedzające Wielkanoc, a więc Wielki Czwartek – wieczorem, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna to tak zwane Święte Triduum Paschalne. W okresie Triduum Paschalnego chrześcijanie celebrują męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
1-sza msza w okresie Triduum Paschalnego odprawiana jest w czwartek wieczorem i nazywana jest Mszą Wieczerzy Pańskiej » upamiętniająca ostatnią wieczerzę Chrystusa z uczniami, kiedy Jezus ustanowił 2 sakramenty Eucharystię oraz Kapłaństwo.

Czas rozpoczęcia Wielkoczwartkowej mszy jest również zakończeniem Wielkiego Postu.
Wielki Piątek to dzień, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. Podczas tego dnia odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które pozwala odtworzyć drogę Zbawiciela prowadzącą do śmierci, aż do złożenia go do grobu. Dodatkowo w czasie Wielkiego Piątku każdego z wyznawców obowiązuje całodniowy post ścisły.
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. W tym dniu katolicy adorują Najświętszy Sakrament (Ciało Chrystusa) w odpowiednio ułożonym w świątyni Grobie Pańskim. Dzień Wielkiej Soboty jest dniem żałoby po ukrzyżowaniu Chrystusa.
Dodatkowo w Wielką Sobotę chrześcijanie udają się do świątyni ze święconkami, gdzie kapłan błogosławi przygotowane w koszykach pokarmy na stół Wielkanocny.
Niedziela Wielkanocna poprzedzona jest zapoczątkowaną w sobotni wieczór Wigilią Paschalną, podczas której zapala się Paschał symbolizujący zmartwychwstałego Jezusa.
Niedziela Wielkanocna jest dniem zmartwychwstania Chrystusa, dniem zwycięstwa życia nad śmiercią. Po niedzielnej mszy świętej, rodziny jadą do swoich domów, po czym spożywają pobłogosławiony w dniu wcześniejszym pokarm.
2-gi dzień Świąt Wielkanocnych – Poniedziałek Wielkanocny jest kontynuacją świętowania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Copyrighht – © – SWIATECZNYDOM.PL Artykuł: Święto Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc”

reklama: kartki okolicznościowe, firmowe kartki świąteczne na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>