Święto Matki Boskiej Zielnej – historia, opis

zdjęcie ziół

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

– Święto Matki Boskiej Zielnej w Polsce, a Święto Matki Boskiej Korzennej w Republice Czeskiej – Święto obchodzone w Kościele katolickim począwszy od V wieku w dniu 15 sierpnia – ustanowione na cześć wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Jest to jedno z nakazanych Świąt w Kościele katolickim.

Kościół prawosławny obchodzi Święto Zaśnięcia Bogurodzicy (Zaśnięcie Maryi), jakie zostało ustanowione w IV w.. Święto to zostało dwutygodniowym okresem postu i należy do 12 najważniejszych uroczystości w kościele prawosławnym.

kartki świąteczne

Najważniejszym warunkiem dogmatu stało się ogłoszenie, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z duszą i ciałem wzięta do nieba.

Największa uroczystość ku czci Maryi, obchodzona jest w Polsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, w której każdego roku przedstawia się Zaśnięcie Mary, wraz z jej Wniebowzięciem , a także na Jasnej Górze w Częstochowie, do której udają się pieszo lub rowerami wyznawcy z każdego zakątku kraju.

Natomiast w kościele protestanckim dogmat Wniebowzięcia Maryi został kompletnie odrzucony, przeciwstawiając ten fakt brakiem informacji w Piśmie Świętym.

© Copyright „Święto Matki Boskiej Zielnej”

reklama: kartki okolicznościowe, kartki świąteczne na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>