Boże Narodzenie historia, opis, ciekawostki

Boże Narodzenie zdjęcie

Boże Narodzenie

zwane również Świętem Narodzenia Pańskiego jest jednym z dwóch najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych Świąt Chrześcijańskich, poświęconych narodzinom Jezusa Chrystusa.
Boże Narodzenie zapowiedziane jest okresem Adwentu – trzytygodniowego wyczekiwania na ponowne przyjście Chrystusa. W pierwszą z czterech niedziel adwentowych rozpoczyna się rok liturgiczny. Bardziej szczegółowo o Adwencie znajdziecie w serwisie Wikipedia.org.
W Kościele Katolickim Boże Narodzenie przypada na 25.12, z kolei w dniu poprzedzającym uroczystość, w Wigilię („Dzień Przed”) Narodzenia Pańskiego zbierają się ze sobą rodziny na wspólnej uroczystej kolacji, podczas której tradycyjnie spożywają dwanaście dań, wśród których jedynym jedzeniem mięsnym jest ryba i razem śpiewają kolędy. O północy z 24 na 25 .12 w świątyniach celebrowana jest Pasterka – dostojna msza, 1-sza w świątecznym dniu, która umacnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy udających się do Betlejem (Bêṯ Leḥem).
Dzień Wigilii w naszym kraju jest dniem roboczym, zaś dniami ustawowo wolnymi są 25 oraz 26 .12.

kartki świąteczne

Co ciekawe w Czechach, gdzie wiarę chrześcijańską deklaruje , ok. trzydzieści procent, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia zamkniętych jest większość sklepów, jak również instytucji. Jak widać wśród rodaków niekiedy zarobek jest ważniejszy niż wiara, rodzina, czy choćby zasłużony odpoczynek od tępa dnia codziennego.
Dwudziestego szóstego grudnia to natomiast 2 Dzień Świąt Bożego Narodzenia, obchodzony na pamiątkę Świętego Szczepana, 1-szego męczennika zamordowanego za wiarę Jezusa.
W Kościołach wschodnich Święto Narodzenia Pańskiego przypada także 25 .12 jednak, że kalendarza juliańskiego. Oznacza to dokładnie tyle co siódmego .12 kalendarza papieża Grzegorza XIII, jakim posługujemy się na co dzień.
W ani jednej z Ewangelii nie znajdziemy szczegółowej daty urodzenia Jezusa. Najwcześniej poznanym autorem, piszącym o narodzeniu Chrystusa w miesiącu grudniu jest Hipolit Rzymski, który w 204 roku w komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) pisał:
„Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (czyli 25 grudnia).”
Co ciekawe za datę przypadania Świąt Bożego Narodzenia w dniu 25 .03, uznaje wielu katolickich teologów o czym pisał m.in. kardynał Joseph Ratzinger – emerytowany papież (Pontifex Romanus emeritus) Benedykt XVI w swojej książce ”Duch Liturgii”.

 

© Artykuł -Boże Narodzenie historia, opis, ciekawostki- jest chroniony prawem autorskim – swiatecznydom.pl – Źródło materiałów do artykułu: Wikipedia

reklama: kartki świąteczne producent – kartki na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>