Boże Ciało

Boże Ciało zdjęcie

Święto Boże Ciało

inaczej Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w Kościele katolickim jest świętem nakazanym, uroczystością liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu.
Święto Bożego Ciała posiada formę dziękczynną i radosny w okresie, którego wierni pamiętają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie wina i chleba w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Święto Boże Ciało tak jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym. W naszym kraju obchodzimy je dziesięć dni po Zesłaniu Ducha Świętego oraz dokładnie sześćdziesiąt dni po Wielkiej Niedzieli. Pierwsza możliwa data przypadania Święta to 21.05, podczas gdy najpóźniejsza 24.06. W niektórych państwach ceremonia przeniesiona jest na następną niedzielę.

firmowe kartki świąteczne

Zwyczajowo każdego roku zaraz po Mszy Świętej odprawianej w świątyniach wierni podążają w uroczystych procesjach ulicami swoich wsi oraz miast. Z przodu każdej procesji idą dzieci, sypiąc na ulicę kwiaty, po których maszerują w czołowej części kapłan niosący Najświętszy Sakrament, a za nim pozostali wierni. Każdej procesji towarzyszą modlitwa oraz śpiewy.

Pierwszy raz w naszej ojczyźnie święto zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Dopiero dokładnie 100 lat później, w 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim święto uznano za powszechną, obchodzoną we wszystkich świątyniach w państwie.
Aczkolwiek poza Polską po raz pierwszy Święto obchodzono w XIII wiecznej Francji, kiedy to bp Robert z Thourotte pod wpływem objawień św. Julianny z Cornillon ustanowił je w swojej diecezji, lecz do kalendarza Kościoła powszechnego zostało dodane przez Ojca Świętego Jana XXII podobnie jak w Polsce dopiero 100 lat później.

W Polsce obchody ceremonii wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po drogach parafii, która zatrzymuje się etapami, przy 4-ech ołtarzach utworzonych przez parafian, przy których czytane są dopasowane tematycznie z Eucharystią części czterech Ewangelii.
W naszym kraju uroczystość Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Informacje zaczerpnięte m.in. z Wikipedii oraz innych źródeł –
© Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułu > Boże Ciało < jest zabronione

Polecamy stronę kartki świąteczne – kartki na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>